Wiosna w pełni, a wraz z nią pora na porządki, podczas których nie można zapomnieć o garażu. Przystosowanie samochodu do jazdy w zmienionych warunkach pogodowych wymaga paru sezonowych prac, o których ze względu na bezpieczeństwo i wygodę jazdy nie można zapomnieć. Oto podręczna lista zadań, o których powinien pamiętać każdy kierowca.

7 wiosennych zadań kierowcy

  1. Zmień opony i wyrównaj ciśnienie – wiosenne temperatury nie służą zimowym oponom, które tracą swoje właściwości. Zmiana ich gęstości nie tylko zmniejsza ich przyczepność, a co za tym bezpieczeństwo w czasie jazdy, ale także powoduje szybsze zużywanie bieżnika. Wydłużona droga hamowania i zwiększone spalanie paliwa to zjawiska, których możemy uniknąć, wymieniając opony na letnie gdy tylko średnia temperatura dobowa osiągnie 7 stopni Celsjusza. Upewniając się, że wszystkie koła są odpowiednio napompowane i gotowe do jazdy, nie zapominaj o kole zapasowym!
  2. Sprawdź hamulce i zawieszenie – utrudnione warunki drogowe i pogodowe, zanieczyszczenia, wydłużona droga hamowania i pogorszony stan nawierzchni, to czynniki, które powodują nadmierne obciążenie tych dwóch kluczowych układów w samochodzie. Upewnij się, że są w dobrym stanie, zanim wiosną wyruszysz w dalszą podróż.
  3. Sprawdź płyny eksploatacyjne – zima to okres, kiedy zużycie płynów w różnych układach samochodu zazwyczaj rośnie. Wiosną warto sprawdzić czy układy hamulcowy, chłodzenia i wspomagania nie wymagają uzupełnienia. Przy okazji sprawdzić należy również poziom oleju, a płyn do spryskiwaczy zacząć stopniowo wymieniać na letni, który lepiej poradzi sobie z wiosennymi zanieczyszczeniami takimi jak martwe owady czy ptasie odchody.
  4. Wymień wycieraczki – użyte na pewno niejednokrotnie do usuwania śniegu i lodu, najlepsze dni mają już za sobą, a stan ich piór pozostawia wiele do życzenia. Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas wiosennych ulew, lepiej wymień je na nowe. To nieduży wydatek, który znacząco podnosi Twój komfort jazdy.
  5. Sprawdź oświetlenie – biorąc pod uwagę, jak łatwo samodzielnie to zrobić, dziwi liczba samochodów poruszających się po drogach z niesprawnym oświetleniem. Upewnij się, że Twój nie jest jednym z nim i wszystkie jego światła są sprawne. Pamiętaj aby sprawdzić oświetlenie: postojowe, mijania, drogowe, stopu, tablicy rejestracyjnej, tylne oraz kierunkowskazy.
  6. Przeprowadź serwis klimatyzacji – nadchodzi okres jej zwiększonego użytkowania, który warto poprzedzić czyszczeniem całego układu oraz wymianą filtrów kabinowych, dzięki czemu zapobiegniesz namnażaniu się tam chorobotwórczych bakterii i grzybów.
  7. Umyj samochód – resztki soli, piasku i brudu po zimie kryją się w niemal każdym zakątku podwozia i nadwozia samochodu, powodując powstawanie rys i przyszłych ognisk korozji. Aby ochronić karoserię przed ich negatywnym wpływem starannie umyj auto za pomocą wody i szamponu, nie zapominając, że zanieczyszczenia te trzeba usuwać ostrożnie i z troską o stan znajdującego się pod nimi lakieru, który łatwo może ulec zarysowaniom.

Salon Zdunek – nowe i używane samochody osobowe Citroen

Salon Zdunek to doświadczony dealer samochodów marki Citroen. W naszej ofercie znajduje się szeroki wybór zarówno modeli nowych, jak i używanych. Nasi eksperci czuwają nad stanem technicznym wszystkich oferowanych przez nas samochodów, gwarantując bezpieczeństwo i wygodę ich użytkownikom. Zapraszamy do odwiedzin lub kontaktu w celu zapoznania się ze szczegółami naszej aktualnej oferty. Nasi eksperci czekają, aby profesjonalnie doradzić każdemu klientowi w doborze samochodu na miarę jego potrzeb!