Motoryzacja zmienia się na naszych oczach. Wszystko wskazuje na to, że w ciągu następnych kilkunastu lat wiele koncernów zajmujących się produkcją samochodów osobowych, całkowicie odejdzie od pomysłu wprowadzania na rynek aut napędzanych klasycznymi, spalinowymi jednostkami napędowymi. Mowa tutaj oczywiście o silnikach benzynowych i dieslach. W tym artykule rozważymy więc pytanie, dlaczego warto kupić samochód elektryczny lub wyposażony w napęd hybrydowy. Jakie są ich zalety, a także czy na pewno chodzi tylko o ekologię. Zapraszamy Państwa do dalszej lektury!

Zasada działania napędu elektrycznego oraz hybrydowego

Zasada działania napędu elektrycznego jest bardzo prosta. Zamiast silnika spalinowego, w samochodach elektrycznych montowane są silniki napędzane prądem, który z kolei magazynowany jest w specjalnych akumulatorach, które zastępują zbiornik paliwa. Budowa silnika elektrycznego jest stosunkowo prosta, ponieważ jego działanie bazuje na oddziaływaniu pól magnetycznych wytworzonych przez stojan i wirnik. Przez ten drugi przepływa prąd, co z kolei wytwarza pole magnetyczne. Jako że bieguny jednoimienne magnesu odpychają się, a różnoimienne przyciągają się, czego skutkiem jest powstanie ruchu obrotowego.

Nieco bardziej zaawansowany jest napęd hybrydowy. Tutaj mamy do czynienia z rozwiązaniem, które bazuje na dwóch różnych jednostkach napędowych, czyli silniku spalinowym oraz elektrycznym. Rolą silnika spalinowego jest ładowanie akumulatorów dla silnika elektrycznego oraz wsparcie go w momentach, gdy potrzebujemy większej mocy. W drugą stronę można powiedzieć, że napęd elektryczny odciąża jednostkę spalinową, co wpływa na obniżenie spalania, co jest szczególnie odczuwalne w ruchu miejskim.

W czym napędy elektryczny i hybrydowy są lepsze od silników spalinowych?

Napędy hybrydowy oraz elektryczny, mają w wielu aspektach ogromną przewagę nad jednostkami spalinowymi. Mowa tutaj oczywiście głównie o kwestiach ekologicznych, ale również ekonomicznych. Niższe spalanie paliwa lub jego obniżenie do zera, to mniej spalin wydostających się do środowiska. Równa się to też oczywiście z niższym spalaniem paliwa, które jak wszyscy wiemy, w dzisiejszych warunkach jest bardzo drogie.

Ekologia to nie jedyna zaleta…

Tak jak wspomnieliśmy nieco wcześniej. Kwestie związane z ograniczeniem emisji spalin do atmosfery, to nie jedyna przewaga silnika spalinowego lub napędu hybrydowego, nad klasycznymi jednostkami. W grę wchodzą również kwestie ekonomiczne, wynikające z braku lub znacznego ograniczenia zużycia paliw.

Oprócz tego, kierowcy poruszający się po centrach miast za pomocą aut elektrycznych, mogą korzystać z wielu przywilejów, wśród których można śmiało wymienić możliwość poruszania się po buspasach, a także korzystanie z płatnych parkingów bez potrzeby uiszczania żadnych opłat.

Zatem którego Citroena wybrać?

Bardzo ciekawymi propozycjami z gamy Citroena, które zostały wyposażone w silnik elektryczny lub napęd hybrydowy, są bez wątpienia takie modele, jak: CITROËN e-C4 oraz CITROËN C5 AIRCROSS HYBRID. To dwie bardzo interesujące propozycje dla tych, którzy szukają nowoczesnego samochodu z napędem przyszłości.