Obraz współczesnej motoryzacji jest jeszcze daleki od tego, do czego ludzkość chce w przyszłości dążyć. Mimo wszystko, w ostatnich latach można zaobserwować diametralne zmiany w rozwoju i nieustanny postęp technologiczny. Takie działania wymusza przede wszystkim zapotrzebowanie, wynikające z progresji gospodarki i wzrastającego komfortu życia.

Podczas prac nad nowymi technologiami, większość producentów i konstruktorów obrało pewien kierunek i schemat działania. Na tej podstawie utarto pewne ścieżki dotyczące najnowszych trendów motoryzacyjnych. W którą stronę zmierza cała branża i co do tej pory udało się osiągnąć? Jako Citroen należący do dealera samochodowego Grupy Zdunek, postaramy się odpowiedzieć na wszystkie, nurtujące pytania w tym temacie.

Motoryzacja kiedyś i dziś. Co zmieniło się na przestrzeni lat?

Jeszcze pół wieku temu nikt by nie pomyślał, że w czasach, które przeżywamy obecnie, ilość samochodów na drogach będzie tak ogromna. Rozwój motoryzacji pod kątem ilości nowobudowanych fabryk przyczynił się do wzrostu miejsc pracy, a już na pewno do powstania większej konkurencyjności. Dziś popyt stał się kluczowym czynnikiem w tym sektorze gospodarki, a wiele firm poprzez reklamę i wynajdywanie coraz bardziej zaawansowanych systemów, prowadzi małą rywalizację dotyczącą ilości sprzedanych pojazdów w danym roku.

Wzrosła nie tylko ilość, ale i jakość wykonania. Nowoczesne samochody posiadają design nieporównywalny do tych chociażby sprzed dekady. Jako że wszystko to dzieje się na naszych oczach i jest w pewnym sensie rozłożone w czasie, zwykłemu klientowi ciężko dostrzec tak ogromny przeskok technologiczny. Podobna sytuacja dotyczy wychodzącej aktualnie na pierwszy plan tematyki ekologii w motoryzacji. Początkowo za cel obierano produkcję jednostek o zredukowanej emisji, co doprowadziło do powstania samochodów z silnikami hybrydowymi. Aktualnie, istnieją plany całkowitej elektryfikacji nowych pojazdów, co wymaga znaczącej rozbudowy infrastruktury drogowej.

Samochody przyszłości. Znacząco zmienią swoją dotychczasową koncepcję?

Już teraz można gdziekolwiek zaobserwować projekty samochodów, określanych mianem pojazdów przyszłości. Mają one niezwykle futurystyczne kształty, często zbliżone do tych kojarzonych z filmów o czasach od nas odległych. Sęk w tym, że tamte pojazdy były przedstawiane przez kino jako zdolne do poruszania się w przestrzeni powietrznej, a nikt nie chwalił się uzyskiwaniem przez nie jak najniższego spalania. Prócz nielicznych prób usilnego przyspieszenia postępu technologicznego, raczej nie ma co liczyć, że samochody osobowe w najbliższym czasie zupełnie zmienią swoją koncepcję. Oczywiście, futurystyczny wygląd karoserii, znacznie bardziej rozbudowany panel sterowania i rozwijające się systemy bezpieczeństwa to coś, co na pewno czeka nas już w niedalekiej przyszłości. Dodatkowo, wzrastać będą także osiągi samych jednostek. Z silnikami spalinowymi zrobiono już wiele, aby je udoskonalić – przyszedł czas na elektryki. Zwiększenie zasięgu na jednym ładowaniu, wzrost przyspieszenia i prędkości maksymalnych to tylko kilka z czynników, którymi konkurować będą ze sobą poszczególne marki. Bardzo perspektywicznym kierunkiem staje się powoli autonomiczna jazda. O ile istnieje kilka samochodów zaopatrzonych w tę funkcję, tak nie jest ona jeszcze na zamierzonym poziomie.

Podsumowanie – które trendy będą się rozwijać?

Z pewnością, w niedługim czasie powstanie ogromne zainteresowanie hybrydami. Jest to swego rodzaju łącznik pomiędzy klasycznymi silnikami spalinowymi, a nowoczesną technologią elektryczną. Ten kierunek to bez dwóch zdań zjawisko określające współczesne trendy w motoryzacji. Warto wspomnieć, że producent samochodów osobowych Citroen w pełni nadąża za stale wzrastającym poziomem motoryzacji i oferuje szereg pojazdów wyposażonych właśnie w wysoce rozwinięte jednostki hybrydowe. Trendem, który bez wątpienia się utrzyma jest także poprawa bezpieczeństwa i komfortu jazdy. Zarówno producenci samochodowi, jak i użytkownicy dróg chcą w jak największym stopniu zapobiegać wypadkom i kolizjom. Auta ze sprawdzonymi systemami bezpieczeństwa i oprogramowaniem kontrolującym tor jazdy zawsze będą miały przewagę nad modelami, które takiego wyposażenia nie posiadają. Powstanie także wiele modeli odznaczających się wcześniej wspomnianą autonomicznością jazdy. Choć taka funkcja przydałaby się znacznie bardziej w transporcie przemysłowym, to wciąż będzie miłym dodatkiem dla fanatyków motoryzacyjnych.