Jesienny czas stawia nowe wyzwania przed samochodami i ich właścicielami. Zadbany pojazd to wizytówka każdego kierowcy przez cały rok – inaczej nie może być w postwrześniowym okresie. Podpowiadamy, jak zatroszczyć się o samochód na okres jesienno-zimowy.

Dobra widoczność i sprawne wycieraczki

Rozsypany na drodze piach, grudki błota, czy małe insekty? Niezależnie od źródła brudu, konieczne jest szybkie działanie i oczyszczenie szklanej powierzchni. W utrzymaniu czystej szyby pomoże:

  • płyn do usuwania insektów
  • woda z płynem do mycia i miękka ścierka (np. z mikrofibry)
  • płyn do mycia szyb

Należy zwrócić uwagę na wycieraczki samochodowe. Zużyte kiepsko zbierają wodę, dlatego przed nadejściem deszczowej pory konieczne jest sprawdzenie ich stanu i jeśli to konieczne, zakup nowych. 

Stan płynu chłodniczego

Płyn chłodniczy jest jednym z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Jego niedobór może przysporzyć kłopotów z silnikiem. By uniknąć kosztownej naprawy, niezbędne jest uzupełnianie płynu na bieżąco. Warto wybrać produkt, który zachowuje swoje właściwości także w minusowych temperaturach. 

Oczyszczenie klimatyzacji i regeneracja uszczelek

Warto pamiętać o powakacyjnym oczyszczeniu klimatyzacji. Można zlecić to specjalistom w serwisie Citroen lub zająć się tym na własną rękę – jest to tańsze i mniej skuteczne rozwiązanie. Działając w domowym zaciszu, warto kupić preparat oczyszczający i eliminujący nieprzyjemne zapachy. 

Na kierowców czyha kolejna pułapka – uszczelki. Zamontowane na drzwiach rozprężają się i kurczą zależnie od temperatury oraz magazynują wilgoć. Brak pielęgnacji uszczelek skutkuje utratą elastyczności i problemami z zachowaniem ciepła wewnątrz kabiny. Pomocny okazuje się preparat silikonowy, który regeneruje uszczelki i chroni je przed przemarznięciem.

Kontrola żarówek i osłon reflektorów

Światło jest bardzo ważne-wie o tym każdy, kto wybrał się choć raz na przejażdżkę po zmroku.By zachować dobrą widoczność, niezbędne jest sprawdzenie stanu żarówek i wyczyszczenie osłon reflektorów. Gdy nie mamy pewności co do żywotności żarówki, warto kupić dwie zapasowe sztuki i przechować je w aucie na nagły wypadek.

Ponosząc nieduże koszty, możemy oczyścić reflektory samodzielnie. Potrzebne będą:

  • pasta do polerowania reflektorów
  • pad polerski

Nakładamy na powierzchnię osłon warstwę pasty, a następnie ją wcieramy. Warto pracować z dużym naciskiem dla lepszych efektów. Jeśli rezultat po zabiegu nie jest satysfakcjonujący, warto powtórzyć czynność. 

Gumowe dywaniki

W okresie postwrześniowym samochody są atakowane przez wodę nie tylko z zewnątrz, ale także od środka. Deszcz lub śnieg osadzający się na butach stanowi wyzwanie dla wnętrza samochodu, zwłaszcza dywanów. Na ten wymagający czas w roku konieczne jest zainwestowanie w gumowe dywaniki, które efektywnie zbierają wodę i brud oraz chronią podłogę przed wilgocią. 

Zadbana karoseria

By uchronić samochód przed defektami typowymi dla jesienno-zimowego czasu, warto pomyśleć o naprawie uszkodzeń karoserii. Niesprzyjająca pogoda, wilgoć i trudne warunki drogowe mogą spowodować spore szkody – głębokie zarysowania, czy ogniska rdzy, która najchętniej “odchudza” samochód zimą. 

Decydując się na konserwację nadwozia, warto zacząć od usunięcia problemów natury blacharskiej i jeśli to konieczne wymiany części blacharskich Gdańsk. Dobra kondycja blachy to podstawa do dalszych etapów pielęgnacji. 

Podstawa w jesiennej pielęgnacji samochodu – wizyta w Citroen Service Polska

W serwisie Citroen skutecznie zajmujemy się usunięciem szkód blacharskich i przygotowujemy samochód do dalszej, jesiennej pielęgnacji. Służymy fachowym doradztwem w sprawach serwisowych i w trakcie zakupu nowego Citroena. Zapraszamy do kontaktu z doradcą, by już dziś zacząć podróż do wymarzonego samochodu.