Pierwsze opady śniegu są dla niektórych kierowców sygnałem przypominającym o przygotowaniu swojego samochodu do zimy. Często zdarza się jednak, że podjęcie odpowiednich kroków w tym kierunku następuje dużo za późno. Długie kolejki do wulkanizatorów, problemy z odpaleniem pojazdu czy nawet kolizje spowodowane utratą trakcji – to jedynie kilka czynników, z którymi możemy się spotkać, zwlekając do ostatniej chwili.

W trosce o bezpieczeństwo naszych klientów zalecamy, aby wszystkie czynności związane z przygotowaniem pojazdu na ten okres, wykonywać możliwie jak najszybciej. Dokładna diagnostyka pojazdu zapewni sprawne jego funkcjonowanie w mroźne, zimowe dni.

Wymiana opon to za mało. Kluczowe aspekty zwiększające bezpieczeństwo pojazdu na drodze

Spora część osób traktuje wymianę opon priorytetowo, nie zważając na inne elementy samochodu. Idąc tym tokiem rozumowania, założenie opon wielosezonowych całkowicie zwalnia z obowiązku przygotowania pojazdu do zimy. Pod żadnym pozorem tak nie jest.

Trudno nie zgodzić się z faktem, że założenie zimowych opon jest niezwykle ważne w kontekście poruszania się po drogach o tej porze roku. Wysokość bieżnika przekraczająca 4 mm jest nawet odgórnym wymogiem prawnym.

Oprócz samych kół, mamy jednak do czynienia jeszcze z kilkoma rzeczami, wymagającymi dokładnego sprawdzenia. Ich obszerną listę przedstawiamy poniżej:

  • Hamulce – sprawny system hamowania to kluczowy element podczas poruszania się po drogach publicznych. Jego bezbłędne działanie jest szczególnie potrzebne na śliskiej nawierzchni. Przed zimą, warto więc oddać samochód w ręce serwisantów ASO Citroena, którzy chętnie sprawdzą stan techniczny tarcz i klocków, a także przeprowadzą pełną diagnostykę dotyczącą działania systemów ESP i ABS.
  • Wycieraczki – łatwy w wymianie i tani element, którego zastąpienie pozwoli uzyskać pełną widoczność nawet w najgorszych warunkach.
  • Światła i osłony reflektorów – odpowiednie skalibrowanie świateł jest ważne szczególnie w czasie jazdy po zmroku. Częstym problemem jest także słabe świecenie, które niekoniecznie musi być spowodowane niską mocą żarówki. Być może warto pomyśleć o wypolerowaniu klosza na reflektory.
  • Niezbędne wyposażenie – w jego skład wchodzi przede wszystkim zmiotka, skrobaczka do szyb oraz zastąpienie materiałowych dywaników gumowymi.

Bezpieczny dojazd do celu w warunkach zimowych. Jak uniknąć kolizji?

Większość rzeczy, o których napiszemy poniżej tyczy się niemal każdych warunków drogowych. Niemniej, zimową porą ich stosowanie należy traktować znacznie bardziej poważnie. Stosowanie się do wszystkich reguł może bowiem ustrzec nas od kolizji czy innych poważnych zdarzeń.

Na samym początku, jak zwykle wspomnieć trzeba o prędkości. Ta w naszym kraju lubi być nadmiernie przekraczana. Na śliskiej nawierzchni, nawet minimalne jej przekroczenie może skończyć się tragicznie. Z tego względu, zdecydowanie zachęcamy do zdjęcia nogi z gazu. Drugą sprawą jest zachowanie odpowiedniego odstępu od poprzedzającego nas pojazdu. W przypadku nagłego hamowania, szansa na uniknięcie zderzenia z autem przed nami jest wtedy znacznie wyższa, a i nam nie grozi żaden mandat.

Kolejną poradą, o której zapomina wielu kierowców jest poprawne odśnieżenie pojazdu. Często w pośpiechu, przed wejściem do samochodu odśnieżamy tylko przednią szybę i ruszamy w drogę. To sprawia, że w lusterkach nie widzimy zupełnie nic, a podczas nagłego hamowania istnieje ryzyko opadnięcia śniegu z dachu na przednią szybę.

Wpływ przedzimowego zabezpieczenia auta na jego żywotność

Ostatecznie odpowiadając na pytanie, jak przygotować auto na zimę, sugerujemy oddanie go do serwisu ASO Citroena. Nasi mechanicy zadbają tam o jego kondycję m.in. poprzez sprawdzenie stanu akumulatora czy uzupełnienie wszystkich płynów eksploatacyjnych. Oczywiście, jeżeli któraś z części niezbędnych do prawidłowego działania pojazdu będzie wymagać wymiany, również zostanie to wykonane.