Przyszło nam żyć w czasach, w których szukanie oszczędności jest niemalże konieczne. Drastyczne wzrosty cen oraz słabo rozwijająca się gospodarka to czynniki, które wymagają znacznie mniejszej rozrzutności pieniędzy i częstszego spoglądania na zawartość swojego portfela. Wszyscy doskonale zdają sobie sprawę, jak wysoko w ciągu roku poszybowały chociażby ceny paliw. Na stronach internetowych od razu pojawiło się więcej zapytań dotyczących tego, jak ekonomicznie jeździć samochodem.
Z jednej strony, ilość wpisów o tej tematyce budzi niepokój. Nie ma jednak tego złego, gdyż eko-jazda w dużym stopniu przyczynia się do ochrony środowiska. Jako że zależy nam zarówno na jednym, jak i drugim czynniku, Grupa Zdunek postanowiła stworzyć swój krótki poradnik ecodrivingu, zawierający najważniejsze czynności dotyczące takiego stylu jazdy.
Nowoczesne silniki hybrydowe – gwarancja oszczędności
Tematyką wpisu jest przede wszystkim oszczędność pieniędzy. Doskonale zdajemy sobie sprawę z faktu, że zakup nowego samochodu nie jest idealnym rozwiązaniem pozwalającym zachować środki na koncie. Kiedy jednak od dłuższego czasu myślimy nad zmianą samochodu, zdecydowanie najlepiej zainwestować w hybrydę. Nowoczesna technologia Plug-in oraz Mild-Hybrid pozwala w dłuższym odstępie czasu zaoszczędzić znaczną sumę pieniedzy, którą zwykły samochód spalinowy wyemitowałby na mieście. Silniki tego typu dostępne są także w najnowszych modelach Citroena – marki, która swoją technologią zapewnia środowisku całkowite bezpieczeństwo, a przy tym gwarantuje niesamowitą radość z jazdy.
Pięć kroków do tańszej jazdy – zredukuj spalanie w swoim pojeździe
- Ciężar całkowity ma wpływ na emisję
Wożąc w bagażniku sterty niepotrzebnych rzeczy nawet nie zdajemy sobie sprawy, ile to wszystko łącznie waży. Ta sama sytuacja dotyczy również tylnich siedzeń. Zastanawiając się na czym polega ekonomiczna jazda samochodem, powinniśmy zacząć właśnie od posprzątania wnętrza swojego pojazdu. Zalegający i niepotrzebny ciężar może powodować nawet o kilka procent wyższe spalanie, co ciągnie za sobą niesamowite koszty.
- Rozsądna jazda po drodze
Wielu kierowców często lubi mocniej przycisnąć pedał gazu. O ile chwilowe przyspieszenie nie powinno znacząco wpłynąć na różnicę w spalaniu, o tyle nieustanne trzymanie silnika na wysokich obrotach już w znaczny sposób przełoży się na emisję. Do popularnych zachowań z tej serii należą: długa jedynka, zmiana biegów dopiero po przekroczeniu 3000 obr/min czy brak hamowania silnikiem.
- Oszczędność na wyposażeniu
Największą stratą pieniędzy jest włączanie klimatyzacji czy ogrzewania przy optymalnych warunkach pogodowych. To samo tyczy się oczywiście grzanych podłokietników, foteli czy kierownicy. Okazuje się, że wszystkie te udogodnienia mają znaczący wpływ na spalanie i chcąc nieco zaoszczędzić, raczej należy z nich zrezygnować.
- Ciśnienie opon
Samochód został stworzony z myślą poruszania się po kołach. Czynnikiem, który pozwala oponom zachować okrągły kształt jest powietrze. Przy jego zbyt niskim ciśnieniu, poruszający się samochód ma większy opór, a to powoduje wyższe zużycie paliwa. Dodatkowo, w skutek odkształcenia szybciej zużywają się także opony i felgi.
- Aerodynamiczny kształt pojazdu
Wszystkie samochody zostały zaprojektowane tak, aby maksymalnie omijać opory powietrza. W celu oszczędzania paliwa, warto więc utrzymać ich kształt i ściągnąć dodatkowe wyposażenie w postaci bagażnika dachowego czy stojaka na rowery.
Jako Grupa Zdunek zachęcamy do skorzystania ze wszystkich powyższych porad. Zależy nam, aby pojazdy wychodzące spod naszego szyldu zużywały jak najmniej paliwa i były oszczędne dla środowiska.