Olej silnikowy to niezwykle istotny element każdego samochodu. Jest odpowiedzialny za smarowanie i redukcję tarcia w jednostce napędowej. Bez należytej ilości tego płynu silnik może przestać właściwie działać już po kilku minutach od czasu uruchomienia auta. W takim przypadku silnik może się zatrzeć, a naprawa będzie bardzo kosztowna. Dlatego warto skorzystać z pomocy fachowców Zdunek Citroen!

Jaki olej silnikowy wybrać?

Jeśli nie zauważyliśmy większych niż zwykle ubytków płynu między wymianami – najlepszą decyzją będzie dostosowanie się do wytycznych producenta. Rozróżniamy oleje syntetyczne (najrzadsze), półsyntetyczne i najgęstsze – czyli mineralne. Doskonałe właściwości ochronne – również przy niższych temperaturach pracy gwarantują syntetyki Ważną zasadą, o której należy pamiętać przy zmianie oleju silnikowego w samochodach z większym przebiegiem jest konieczność przechodzenia z rzadszego na gęstszy.

Mity dotyczące wymiany oleju silnikowego

Największy mit odnośnie olejów silnikowych jest to, że w przypadku rzadkiego użytkowania pojazdu nie trzeba go wymieniać. Nic bardziej mylnego. Oleje silnikowe zużywają się również w czasie, gdy jednostka napędowa nie wykonuje pracy. Płyn po prostu z czasem się starzeje i traci swoje parametry. A co za tym idzie, nieważne jak często korzystamy z samochodu – powinniśmy wymieniać olej przynajmniej raz w roku.

W przypadku dolewania do silnika nowego oleju należy zwrócić uwagę, by jego parametry były takie same, jak w tym, który już jest w zbiorniku (np. do oleju syntetycznego 5W-40 dolewamy wyłącznie syntetyczny 5W-40). Natomiast niekoniecznie musi to być płyn od tego samego producenta.

Jak często wymieniać olej silnikowy

Informacje o tym znajdują się oczywiście w książce serwisowej pojazdu. Jednak warto też brać pod uwagę sposób i ilość użytkowania samochodu. Standardowy kierowca najczęściej jeździ krótkimi odcinkami po mieście, od czasu do czasu stoi w korkach, a rzadziej wykonuje długie i bardziej dynamiczne trasy. W związku z tak zwyczajną eksploatacją auta olej powinno wymieniać się, co około 8000-10000 przejechanych kilometrach.

Jeśli nasz samochód jest mocniej zaangażowany i poddawany większym obciążeniom – np. wykorzystujemy go do jazdy po trudnym terenie, to dystans między wymianami powinniśmy skrócić do mniej więcej 5000 km.

W przypadku, gdy lubimy częste i długie podróże lub układ smarowania w pojeździe ma dużą pojemność, to możemy trochę zwiększyć dystans pomiędzy zalecaną wymianą oleju np. do 15000 KM. Wtedy najlepiej ustalić, że robimy to co roku, podczas przeglądu technicznego.

Wymiana oleju Gdańsk Citroen – Zdunek

Jak widać z poniższego artykułu najlepiej skorzystać z pomocy specjalistów, by mieć pewność, że wszystko zostanie wykonane na najwyższym poziomie. Wiedzę, doświadczenie i zaangażowanie oferujemy w salonie Zdunek Citroen. Skorzystaj z naszych usług i ciesz się bezpieczną jazdą z fachowo wymienionym olejem silnikowym. Zapraszamy!