Doświadczony kierowca powinien wiedzieć, że każdy samochód wymaga okresowego sprawdzenia, czy wszystkie podzespoły działają sprawnie. Jest to szczególnie istotne wtedy, gdy planujemy pokonanie dłuższej trasy. Pamiętajmy, że dalszy wyjazd, to spore obciążenie nie tylko dla kierowcy, ale również dla jego pojazdu. Warto więc dołożyć wszelkich starań, by dokładnie zweryfikować, czy nasze auto jest gotowe do dalszej trasy. W dzisiejszym artykule powiemy sobie na ten temat nieco więcej. Zapraszamy więc do lektury!

Dlaczego powinniśmy przygotowywać samochód do długiej podróży?

Każdy z nas lubi niespodzianki, ale tylko pod warunkiem, że są one miłe. Do tej grupy, bez wątpienia nie możemy zaliczyć niespodziewanych awarii lub usterek, które mogą nas spotkać w trasie. Nie od dziś wiadomo, że trudno sprawdzić wszystkie podzespoły w samochodzie, jednak warto dołożyć wszelkich starań, aby maksymalizować szanse na skuteczną diagnostykę. Czasem poświęcenie nawet kilku lub kilkunastu minut, może uchronić nas od przykrych, stresowych oraz kosztownych sytuacji w trasie.

Na co warto zwrócić szczególną uwagę?

Wykonując szybki i podstawowy przegląd swojego auta przed podróżą, warto zwrócić szczególną uwagę na najbardziej newralgiczne elementy oraz układy. Z pewnością cały proces powinniśmy rozpocząć od zweryfikowania stanu hamulców. Jeśli tylko mamy taką możliwość, to sprawdźmy, czy tarcza nie ma zbyt dużego rantu, a okładziny klocków nie są wytarte do minimum. Bardzo często, nawet wzrokowo, jesteśmy w stanie określić, czy tarcza hamulcowa nie została przypadkiem przegrzana, co może świadczyć o sporych problemach z układem.

Kolejną kwestią jest oświetlenie pojazdu. Bardzo często zaniedbywany i niedoceniany element, który jednak ma ogromny wpływ na nasze bezpieczeństwo podczas jazdy. Chwilę przed wyruszeniem w trasę, warto włączyć wszystkie możliwe światła w naszym aucie, a następnie przejść dookoła i zobaczyć, czy działają one poprawnie.

Przygotowanie do podróży to świetny moment na sprawdzenie stanu oraz ilości płynów eksploatacyjnych, które znajdziemy na pokładzie. Mowa tutaj oczywiście o oleju silnikowym, płynie chłodzącym, czy płynie do spryskiwaczy.

Wybierając się w dalszą podróż, pamiętajmy również o obowiązkowym wyposażeniu pojazdu, m.in. w apteczkę, kamizelkę, czy trójkąt ostrzegawczy. Warto tutaj również zaznaczyć, że jeśli wybieramy się poza granice naszego kraju, to pozycje na liście obowiązkowego wyposażenia, mogą się nieco różnić.

Czy da się zrobić przegląd samochodu we własnym zakresie?

Samodzielnie oczywiście jesteśmy w stanie wykonać podstawowy przegląd swojego auta. Jeśli jednak zależy nam na nieco bardziej dokładnym zweryfikowaniu jego kondycji, to warto tutaj wybrać się do miejsca, gdzie możemy liczyć na fachową i kompleksową obsługę w tym zakresie.

Bardzo często z pomocą przychodzą nam Okręgowe Stacje Kontroli Pojazdów, a także warsztaty oraz ASO. Oczywiście zapraszamy Państwa do skorzystania z usług naszego ASO Citroen, którego oferta dostępna jest pod adresem: https://citroen-zdunek.pl/serwis/.

Wybierając się w dalszą podróż pamiętajmy, by zadbać nie tylko o swój samochód. Racjonalne dysponowanie siłami kierowcy, a także przygotowanie sobie napojów czy przekąsek, może znacznie poprawić naszą efektywność „za kółkiem”, a także poprawić bezpieczeństwo na drodze.