Używany Citroen z salonu to doskonała opcja dla tych, którzy szukają dobrej jakości auta za relatywnie niewielką cenę. Jednak kupując auto używane, nawet prosto od dealera, zawsze warto sprawdzić kilka rzeczy. Jakich? O tym dowiesz się z poniższego tekstu.

Używany Citroen od dealera — czy warto?

Zacznijmy od tego, że kupno używanego Citroena od dealera to znacznie mniejsze ryzyko niż zakup od osoby prywatnej. Używany Citroen z salonu często opatrzony jest gwarancją, a przede wszystkim posiada pełną, rzetelną dokumentację, która dokładnie opisuje zarówno aktualny stan techniczny, jak i historię pojazdu.

Wynika to oczywiście z tego, że autoryzowane salony podlegają pewnym standardom nakładanym z góry. Ponadto w ich przypadku niezwykle istotna jest dobra reputacja. Dlatego dealerzy naprawdę dbają o to, by klienci byli zadowoleni, a więc o to, by dostawali pojazdy w pełni sprawne i zgodne zarówno z ich oczekiwaniami, jak i z dokumentacją czy opisem.

Używany Citroen od dealera to zatem pewność, że auto zostało dokładnie sprawdzone, a ewentualne naprawy (przynajmniej te wykryte po odkupie pojazdu od poprzedniego właściciela) odbyły się w autoryzowanym warsztacie i z wykorzystaniem oryginalnych części. Taki pojazd powinien zatem być w pełni sprawny, bez ukrytych wad i usterek, co zdarza się przy zakupach od osób prywatnych.

Co więcej, używany Citroen z salonu to często możliwość skorzystania z korzystnych opcji finansowania. Dealerzy oferują m.in. leasing, raty, a nawet wynajem długoterminowy. To różnorodne propozycje, które znacznie zwiększają dostępność używanych pojazdów, również dla tych osób, które nie mogą lub nie chcą płacić od razu całej kwoty.

Co sprawdzić, kupując używanego Citroena z salonu?

Używany Citroen z salonu to przede wszystkim większa pewność dobrego stanu technicznego. Mimo to zawsze trzeba pamiętać, że taki pojazd był eksploatowany i należy go dobrze sprawdzić przed podjęciem decyzji o zakupie. Na co zatem warto zwrócić uwagę?

Przede wszystkim należy dokładnie sprawdzić stan techniczny, w tym również przebieg pojazdu, który ma wpływ na sprawne funkcjonowanie wielu części. Każdy, kto interesował się autami używanymi, zna praktykę prywatnych handlarzy z tzw. kręceniem licznika. Takie sytuacje w przypadku używanego Citroena od dealera są wykluczone i tu mamy pewność, że podane informacje są rzetelne.

Przy zakupie Citroena z salonu dealer powinien więc udzielić pełnej informacji i pozwolić na wgląd w dokumentację, w tym w historię serwisową. Przy analizie tej ostatniej należy zwrócić uwagę, czy pojazd był naprawiany w autoryzowanych warsztatach. Daje to większą pewność dobrego serwisu i wykorzystania oryginalnych części zamiennych.

Oczywiście najlepszym wyborem będzie auto bezwypadkowe, ale drobniejsze stłuczki nie powinny zniechęcać, o ile zostały dobrze naprawione. Przy poważniejszych wypadkach szczególnie istotna będzie analiza uszkodzeń i dokonanych napraw. Tu znów przewagę mają auta reperowane w autoryzowanych serwisach, bo dają większą pewność solidnego i rzetelnego wykonania wszystkich napraw.

Kolejna ważna sprawa to pochodzenie pojazdu, które również powinno być udokumentowane. Eksperci najbardziej polecają zakup używanego Citroena pochodzącego z polskiego salonu i mającego wcześniej tylko jednego właściciela. Kolejni kierowcy to dodatkowe ryzyko zaniedbań i związanych z tym usterek.

Kupując używanego Citroena z salonu, trzeba też przyjrzeć się wnętrzu. Mocno wyeksploatowany kokpit, przetarte siedzenia itp. mogą świadczyć o niedbałości poprzedniego właściciela. Można mniemać, że jeśli ktoś nie dbał o wnętrze, to i ze stanem technicznym może być nieciekawie. Wygląd wnętrza to również komfort kierowcy. Dlatego warto wybierać pojazdy zadbane, w których po prostu dobrze się czujemy.